Typ tekstu: Książka
Autor: Włodarczyk Jarosław
Tytuł: Wędrówki niebieskie 2
Rok: 1999
z której dowiadujemy się, że 1 lutego 1538 roku planeta Mars utworzyła z trzema gwiazdami Lwa (oznaczonymi numerami 7, 8 i 13 z katalogu w De revolutionibus, jak to zapisała ręka Kopernika) równoległobok, znajdując się jednocześnie w środku okręgu, przechodzącego przez gwiazdy 6., 7. i 8. tegoż gwiazdozbioru.
Ten dość wyrafinowany sposób określenia położenia planety na niebie przez długi czas utrudniał zidentyfikowanie konfiguracji ciał niebieskich, obserwowanej przez wielkiego astronoma z Fromborka. Dopiero przyjęcie, że Kopernik pomylił się i zamiast numeru 15. zanotował błędnie 13., pozwala odtworzyć gwiazdowo-planetarny równoległobok i okrąg (ryc. 6.5).
Może wydać się trywialnym stwierdzenie, że wśród
z której dowiadujemy się, że 1 lutego 1538 roku planeta Mars utworzyła z trzema gwiazdami Lwa (oznaczonymi numerami 7, 8 i 13 z katalogu w De revolutionibus, jak to zapisała ręka Kopernika) równoległobok, znajdując się jednocześnie w środku okręgu, przechodzącego przez gwiazdy 6., 7. i 8. tegoż gwiazdozbioru.<br>Ten dość wyrafinowany sposób określenia położenia planety na niebie przez długi czas utrudniał zidentyfikowanie konfiguracji ciał niebieskich, obserwowanej przez wielkiego astronoma z Fromborka. Dopiero przyjęcie, że Kopernik pomylił się i zamiast numeru 15. zanotował błędnie 13., pozwala odtworzyć gwiazdowo-planetarny równoległobok i okrąg (ryc. 6.5).<br>Może wydać się trywialnym stwierdzenie, że wśród
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego