10-kilometrowy w skrócie

Szanowni Państwo,
wielokrotnie spotykam się w różnego typu opracowaniach ze skrótami: 10-km (10-kilometrowy), 10-m (10-metrowy) lub 10-proc. (10-procentowy). Interesuje mnie, czy są one poprawne?
Można napisać 10-kilometrowy, ale nie 10-km. Skróty tego rodzaju mają charakter doraźny, można ich używać w prywatnych notatkach lub w prywatnej korespondencji, ale w tekstach publicznych (a jeśli w jakimś tekście są pożądane ze względu na krótkość, to autor powinien poinformować, że ich świadomie używa). Wśród przykładów wymienionych w pytaniu najmniej razi 10-proc., ponieważ wygląda jak zwykły skrót zapisany zgodnie z regułą, czyli zamknięty kropką ze względu na to, że nie zawiera ostatniej litery skracanego słowa. Analogiczne zapisy 10-kilom. i 10-metr. wyglądają jednak dziwacznie, więc ich zakres użycia może być tylko taki, jak napisałem wyżej.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski