chłopak i chłopiec

Jak mówi się poprawnie: chłopacy czy chłopcy? A może obie formy są poprawne?
Chłopacy to liczba mnoga od chłopak (por. analogicznie wojak – wojacy, pijak – pijacy i in.), chłopcy to liczba mnoga od chłopiec. Forma chłopacy budzi wątpliwości, dlatego wiele osób sięga po formę chłopaki. Ta druga jednak wymaga innych wyrazów w kontekście, por. dzielni chłopacy, ale dzielne chłopaki.
Mirosław Bańko, PWN