zamieszkały czy zamieszkany?

Witam,
czy mieszkanie, w którym ktoś mieszka, jest zamieszkałe (często używa się tego określenia) czy zamieszkane? Wydaje się, że zamieszkały może być tylko człowiek…
Pozdrawiam
Małgorzata Stępień
Mieszkanie może być zamieszkałe i zamieszkane, bez różnicy. Oba te wyrazy wyłamują się z reguły: zamieszkały dlatego, że odczasownikowe przymiotniki o zakończeniu -ały mają zwykle znaczenie 'taki, który coś zrobił', por. oniemiały ' taki, który oniemiał', zmurszały 'taki, który zmurszał' itp.; zamieszkany natomiast dlatego, że tylko pozornie jest imiesłowem biernym (mieszkania czy domu nie można przecież zamieszkać, choć – rzecz ciekawa – można je zamieszkiwać).
Mirosław Bańko, PWN