kociokwik

Jaka jest etymologia słowa kociokwik? W jaki sposób jego znaczenie etymologiczne / słowotwórcze wiąże się ze znaczeniem realnym?
Kociokwik to polskie tłumaczenie (fachowo mówiąc: kalka) niemieckiego Katzenjammer (dosłownie 'koci lament', por. Katze 'kot', jammer 'lament, narzekanie'). To samo słowo niemieckie przyswoiliśmy polszczyźnie w formie kacenjamer, opartej na niemieckiej wymowie, wreszcie w skróconej kac. Przykładem tym można by efektownie ilustrować tezę, że pożycza się głównie te wyrazy, które są komunikacyjnie potrzebne.
Mirosław Bańko, PWN