zaproszenie ślubne

zaproszenie ślubne
18.06.2010
18.06.2010
Fragment treści zaproszenia ślubnego: „uroczystość zawarcia związku małżeńskiego oraz przyjęcie weselne odbędą się 24 maja 2011 roku w Pałacu w Śmiłowicach. Ceremonia zaślubin rozpocznie się o godzinie 14:00 w ogrodzie Pałacu”. Czy Pałacu pisać dużą literą? Czy aby pozbyć się jednego z przyimków w lub je oddalić, można napisać: na terenie zespołu / kompleksu pałacowo-parkowego w Śmiłowicach lub w zespole / kompleksie pałacowo-parkowym w Śmiłowicach?
Nie trzeba drugi raz pisać Pałacu wielką literą, każdy normalny Pałac… (identyfikowany za pomocą nazwy własnej) jest przecież pałacem. Mam nawet wątpliwości, czy pierwsze wystąpienie tego słowa powinno mieć wielką literę. W zaproszeniu nie pada przecież jego pełna nazwa. Proponuję przytoczyć pełną nazwę pałacu wielkimi literami albo pisać to słowo konsekwetnie małą literą.
Odradzam zamianę pałacu na zespół / kompleks pałacowo-parkowy. Miejsce ceremonii powinno być określone dokładnie, jeśli goście mają do niego trafić, a tymczasem słowa zespół / kompleks pałacowo-parkowy sugerują, że chodzi o jakiś duży obszar. W powtórzeniu przyimka w w słowach w Pałacu w Śmiłowicach nie ma nic złego.
Ostatnio dostajemy w naszej poradni sporo pytań w sprawie zaproszeń ślubnych. Na ogół są to prośby o odmienienie nazwisk gości. To pytanie jest inne, ciekawsze, dlatego publikujemy odpowiedź.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego