zaproszenie ślubne

 
zaproszenie ślubne
18.06.2010
Fragment treści zaproszenia ślubnego: „uroczystość zawarcia związku małżeńskiego oraz przyjęcie weselne odbędą się 24 maja 2011 roku w Pałacu w Śmiłowicach. Ceremonia zaślubin rozpocznie się o godzinie 14:00 w ogrodzie Pałacu”. Czy Pałacu pisać dużą literą? Czy aby pozbyć się jednego z przyimków w lub je oddalić, można napisać: na terenie zespołu / kompleksu pałacowo-parkowego w Śmiłowicach lub w zespole / kompleksie pałacowo-parkowym w Śmiłowicach?
Nie trzeba drugi raz pisać Pałacu wielką literą, każdy normalny Pałac... (identyfikowany za pomocą nazwy własnej) jest przecież pałacem. Mam nawet wątpliwości, czy pierwsze wystąpienie tego słowa powinno mieć wielką literę. W zaproszeniu nie pada przecież jego pełna nazwa. Proponuję przytoczyć pełną nazwę pałacu wielkimi literami albo pisać to słowo konsekwetnie małą literą.
Odradzam zamianę pałacu na zespół / kompleks pałacowo-parkowy. Miejsce ceremonii powinno być określone dokładnie, jeśli goście mają do niego trafić, a tymczasem słowa zespół / kompleks pałacowo-parkowy sugerują, że chodzi o jakiś duży obszar. W powtórzeniu przyimka w w słowach w Pałacu w Śmiłowicach nie ma nic złego.
Ostatnio dostajemy w naszej poradni sporo pytań w sprawie zaproszeń ślubnych. Na ogół są to prośby o odmienienie nazwisk gości. To pytanie jest inne, ciekawsze, dlatego publikujemy odpowiedź.
Mirosław Bańko, PWN

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

SŁOWO ROKU 2017

Uniwersytet Warszawski organizuje już po raz siódmy plebiscyt na najważniejsze słowo roku. Będziemy je wybierać wszyscy w głosowaniu internetowym, a niezależnie dokona wyboru ogólnopolska kapituła profesorów językoznawstwa. Ponieważ trudno przypomnieć sobie cały rok, poniżej zamieszczamy listę słów najbardziej kluczowych statystycznie, która stanowi orientacyjną pomoc. Można także zgłosić swoją propozycję słów – zgłoś


Które słowo okaże się najważniejsze w Polsce w roku 2017? To Państwo zdecydują.

Jeśli chcesz otrzymać bezpłatny e-book, potwierdź także poniższe zgody marketingowe.

10 najciekawszych obrazów świata

Wyślij

Zagłosuj na SŁOWO ROKU 2017 i odbierz darmowy e-book!