odmiana przydomków angielskich

 
odmiana przydomków angielskich
2.02.2011
Czy angielskie przydomki powinny być odmieniane przez przypadki, a jeśli tak, to czy również te, które jako niezależne słowa nie odmieniają się? Chodzi mi w szczególności o postać Jan „Grizzly” Kowalski. Czy można powiedzieć, że spotkałem Jana Grizzly’ego Kowalskiego, czy nie lepiej pozostawić przydomek w mianowniku?
Przydomki i przezwiska obcojęzyczne powinniśmy odmieniać według tych zasad co inne obcojęzyczne nazwy osobowe. W takim użyciu jak podane w pytaniu wyraz Grizzly jest nazwą osobową, a wobec tego powinniśmy użyć form Jana Grizzly’ego Kowalskiego, o Janie Grizzlym Kowalskim itp.
Jan Grzenia

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

SŁOWO ROKU 2017

Uniwersytet Warszawski organizuje już po raz siódmy plebiscyt na najważniejsze słowo roku. Będziemy je wybierać wszyscy w głosowaniu internetowym, a niezależnie dokona wyboru ogólnopolska kapituła profesorów językoznawstwa. Ponieważ trudno przypomnieć sobie cały rok, poniżej zamieszczamy listę słów najbardziej kluczowych statystycznie, która stanowi orientacyjną pomoc. Można także zgłosić swoją propozycję słów – zgłoś


Które słowo okaże się najważniejsze w Polsce w roku 2017? To Państwo zdecydują.

Jeśli chcesz otrzymać bezpłatny e-book, potwierdź także poniższe zgody marketingowe.

10 najciekawszych obrazów świata

Wyślij

Zagłosuj na SŁOWO ROKU 2017 i odbierz darmowy e-book!