Kto mieszka w Tychach?

Mieszkaniec Tychów to tychowianin. Czy dopuszczalna jest forma tyszanin?
Daniel Bożyński, Racibórz
Słowniki – także te opracowane przez autorów z Górnego Śląska – podają zgodnie formę tychowianin. Czy nasi czytelnicy z Tychów (albo Tych) mówią inaczej?
Mirosław Bańko
Mówią różnie: tychowianin i tyszanin, jednak katowicka Gazeta Wyborcza pisze: tyszanin.
Daniel Bożyński, Racibórz
1) tyszanin jest znacznie częstszy od tychowianina,
2) tychowianin występuje głównie w gazetach,
3) tyszanin to forma regularna, a tychowianin zawiera intermorf, który służy głównie utrzymaniu formy podstawy.
Konkluzja: można tychowianina zaakceptować, ale jako wariant poboczny i mniej godny polecenia. Wyobrażam sobie na przykład, że czasem może komuś zależeć na uniknięciu oboczności, z powodu której wyraz tyszanin w pewnych kontekstach może nie być czytelny (w formach pochodnych od nazw własnych spotyka się taką „ucieczkę od oboczności”, np. zabrski – zabrzański).
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski