Kwiatosław i Wiosna

Szanowni Państwo,

czy poniższe imiona są przyswojone przez język polski, są dopuszczalne w Polsce, funkcjonują w Polsce?

1. Męskie Kwietosław/Kwiatosław (słow. Kvetoslav, czes. Květoslav; forma żeńska: Kwietosława/Kwiatosława, słow. Kvetoslava, czes. Květoslava).

2. Żeńskie Lucja (oboczna forma Łucja?).

3. Żeńskie Wiosna, Wesna (zob. https://rjp.pan.pl/; polski odpowiednik chorwackiego lub słowackiego, lub czeskiego imienia Vesna ‘wiosna’).

Z poważaniem

Słowacki czytelnik

1. Imion Kwiatosław, Kwietosław nikt w Polsce nie nosi, w użyciu są natomiast formy żeńskie Kwiatosława (nadana 2 razy) i Kwietosława (5 razy). Jest też skrócona forma Kwieta – imię to ma 6 kobiet.

2. W Polsce za formę podstawową musi być uznana Łucja, ponieważ jest to imię ok. 65 tys. Polek (na 85 miejscu listy najpopularniejszych imion w 2011 roku, a więc dość wysoko). Wariant Lucja jest dość rozpowszechniony (ok. 5200 użytkowniczek).

3. Imię Wiosna noszą 4 Polki, 8 razy zanotowano też formę Vesna, spolszczenie Wesna pojawia się 3 razy.

Oznacza to, że imiona, o które Pan pyta, mają formy spolszczone, są oczywiście dopuszczalne, ale prócz Łucji i Lucji należą do imion bardzo rzadkich. Kontrowersja może dotyczyć tylko imienia Wiosna, trzeba jednak stwierdzić, że negatywna opinia Rady Języka Polskiego dotycząca jego nadawania ma charakter zalecenia, nie nakazu, gdyż przepisy prawa nie zabraniają nadania takiego imienia.

Jan Grzenia