molo

Szanowni Państwo,
chciałam zadać pytanie dotyczące odmiany wyrazu molo. Czy prawidłowa jest odmiana w liczbie mnogiej: mianownik/biernik – mola, dopełniacz – mól, celownik – molom, narzędnik – molami, miejscownik – molach?
Z wyrazami szacunku
Anna Tyniec
Dopełniacz lm brzmi mol, nie mól, pozostałe formy utworzyła Pani poprawnie. W lp można wciąż słowa tego nie odmieniać, w Narodowym Korpusie Języka Polskiego wyrażenie na molo jest sześć razy częstsze niż na molu. Formy lm są rzadkie (np. na molach w NKJP występuje tylko raz), więc trudniej je oceniać. Ze słowników poprawnej polszczyzny wynika nie wprost, że powinny być odmieniane. Jeżeli jednak kontekst wskazuje na mnogość, to nie jestem przekonany, czy formy nie odmienione należy potępiać, por. wieczory na bałtyckich molo.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski