festiwal i turniej

Witam.
Mam pewien problem, dlatego postanowiłam napisać do Państwa. Nie wiem, jaka forma powinna być użyta w odmianie. „Pan X wygrał wiele festiwali (czy może festiwalów) muzycznych”? „Para X i Y to zdobywcy czołowych miejsc podczas licznych turniejów (czy może turnieji) tanecznych”?
Festiwali lub festiwalów i turniejów, a nie turniei (ani tym bardziej turnieji: taka pisownia to błąd nie tylko gramatyczny, ale i ortograficzny).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski