szatan

Interesuje mnie etymologia słowa szatan. W rosyjskim wydaniu udmurckich mitów znalazłam słowo szaitan. Jak są powiązane te słowa i skąd przywędrowały do tych języków?
Dziękuję
Jolanta
Polski szatan jest pożyczką z czeskiego, który wziął to słowo z łacińskiego satanas. Następne ogniwo w szeregu kolejnych zapożyczeń to greka, a po niej hebrajski, w którym słowo to znaczyło 'przeciwnik, wróg'. Rosyjskie шайтан jest zapożyczeniem z języków Azji, a pośrednio z arabskiego.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski