tęsknić

Która z form jest poprawna: tęsknić za kimś czy do kogoś? A może tęsknię do Ciebie (osoba), ale za domem (rzecz)?
Według Innego słownika języka polskiego PWN „tęsknimy za kimś lub za czymś minionym lub utraconym, np. za osobą, z którą musieliśmy się rozstać, lub za miejscem, które musieliśmy opuścić” oraz „tęsknimy do czegoś, czego nigdy nie mieliśmy lub nie zaznaliśmy”. Słownik podaje wiele przykładów, m.in. „Tęsknił za domem, za żoną i za małą córeczką” oraz „Zawsze tęskniłem do wielkiej miłości”. W pierwszym znaczeniu zamiast tęsknić za kimś (czymś) można też powiedzieć tęsknić do kogoś (czegoś), np. „To dobrze, że przyjechałaś, ojciec tęsknił już do ciebie” (tamże). Natomiast w drugim znaczeniu konstrukcji do czegoś nie zastępuje się konstrukcją za czymś.
Mirosław Bańko