Nazywam się Marek

Chciałem się dowiedzieć, czy można przedstawiać się Nazywam się Marek. Na Waszych stronach wprawdzie jest odpowiedź na to pytanie, lecz nie jest ona jednoznaczna i jest sprzeczna ze Słownikiem poprawnej polszczyzny PWN z 2009 r., który jasno mówi: „nie: nazywam się Ewa”, czyli nie można! Natomiast słyszałem, że coś się zmieniło i teraz ten zwrot jest już poprawny.
Jak jest naprawdę? Ostatnio bardzo często słyszę w radiu tego typu sformułowania.

Pozdrawiam
Marek Wlazło
Forma Nazywam się Marek, wskazująca na imię, nie na nazwisko (bywają przecież nazwiska równe imionom) nie jest zalecana, przez niektórych uważana za całkiem niepoprawną. Ja, choć nigdy się w ten sposób nie przedstawiam, kwalifikuję ją jako niestaranny, potoczny odpowiednik zdania Mam na imię Marek – na granicy dopuszczalności.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski