Co tam pisze w gazecie?

Powszechnie wiadomą jest prawidłowość zwrotu: jest napisane. Coraz częściej jednak słyszy się zwrot pisze. Czy jest to zwrot poprawny?
„W gazecie pisało, że…” to konstrukacja typowa dla polszczyzny potocznej. W swobodnej rozmowie nie powinna razić, a piętnowanie jej tu byłoby nadmierną pedanterią. Co innego w języku pisanym i w starannych wypowiedziach mówionych – tu zdecydowanie powinniśmy powiedzieć: „W gazecie było napisane, że…”
Mirosław Bańko