W oparciu o

Co Państwo sądzą o używaniu zwrotu w oparciu o w tekstach naukowych? Czy należy zastępować je wyrażeniami opierając się na albo na podstawie?
Wyrażenie w oparciu o budzi wątpliwości poprawnościowe przede wszystkim dlatego że powstało z konstrukcji opierać się o coś, która odnosi się nie do zjawisk abstrakcyjnych, lecz do czynności fizycznych. Mówimy, że ktoś opiera się o parapet, blat, krzesło itd. – oznacza to, że osoba ta stała, siedziała lub leżała w taki sposób, że częściowo stykała się z parapetem, blatem, krzesłem itd., dzięki czemu nie mogła się osunąć, upaść itd. Dlatego niepoprawne są zdania, w których konstrukcja opierać o coś odnosi się do abstraktów (np. teza była oparta o badania, film był oparty o książkę). W tej drugiej sytuacji używamy zwrotu oprzeć na (teza była oparta na badaniach, film był oparty na książce). A zatem i wyrażenie w oparciu o połączone z nazwami abstrakcyjnymi (w oparciu o wyniki, o badania itd.) nie jest zalecane. Pojawia się ono często w tekstach urzędowych (w oparciu o decyzję…) i w nich chyba najmniej razi. W tekstach naukowych pisałabym na podstawie… czy opierając się na… .
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski