Arbitralny

Słowo arbitralny definiowane jest jako ‘bezkompromisowy, narzucony bez możliwości sprzeciwu’; ma wydźwięk, zdaje się, negatywny.
Często spotykam się z nim w pracach dotyczącej statystyki w znaczeniu ‘umowny, konwencyjny’, na przykład w odniesieniu do: wartości prawdopodobieństwa, parametru („Analiza danych […]” Zięby), progu, przedziału ufności (Google), tj. wartości liczbowych ogólnie przyjętych, ustanowionych na drodze porozumienia.
Czy takie użycie należałoby uznać za element naukowego żargonu?
Także w językoznawstwie (czy ogólniej: w semiotyce) używa się przymiotnika arbitralny w znaczeniu specjalistycznym: ‘oparty na konwencji, umowny’. Znaki językowe mają charakter arbitralny – inaczej mówiąc: są umowne, konwencjonalne. Jest to (podobnie jak w socjologii) termin naukowy.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski