Niemcy i Berlin przed zjednoczeniem

 
Niemcy i Berlin przed zjednoczeniem
5.07.2001
Jaka jest poprawna pisownia nazwy: Niemcy Zachodnie (Niemcy zachodnie) i w związku z tym Berlina Zachodniego (Berlina zachodniego)?
Zachodnia część Berlina po podziale miasta stała się odrębną jednostką polityczną o nazwie Berlin Zachodni, nie ma więc wątpliwości, że taka właśnie pisownia jest uzasadniona. Przez analogię pisało się czasem Berlin Wschodni, ale oficjalna nazwa tej części miasta brzmiała po prostu Berlin. Co do Niemiec to oficjalne nazwy krajów niemieckich brzmiały inaczej: Republika Federalna Niemiec i Niemiecka Republika Demokratyczna, dlatego pisownia Niemcy wschodnie i Niemcy zachodnie wydaje się bardziej uzasadniona. Oczywiście gdy przymiotnik występuje przed rzeczownikiem - np. wschodnie Niemcy, zachodni Berlin - odpowiednie sformułowanie traci nawet zewnętrzny kształt nazwy własnej i przymiotnik powinien być wówczas pisany małą literą.
Mirosław Bańko

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

SŁOWO ROKU 2017

Uniwersytet Warszawski organizuje już po raz siódmy plebiscyt na najważniejsze słowo roku. Będziemy je wybierać wszyscy w głosowaniu internetowym, a niezależnie dokona wyboru ogólnopolska kapituła profesorów językoznawstwa. Ponieważ trudno przypomnieć sobie cały rok, poniżej zamieszczamy listę słów kluczowych kolejnych miesięcy mijającego roku. Można także zgłosić swoją propozycję słów – zgłoś


Które słowo okaże się najważniejsze w Polsce w roku 2017? To Państwo zdecydują.

Jeśli chcesz otrzymać bezpłatny e-book, potwierdź także poniższe zgody marketingowe.

10 najciekawszych obrazów świata

Wyślij

Zagłosuj na SŁOWO ROKU 2017 i odbierz darmowy e-book!