Krzysiu wrócił

Moja przyjaciółka używa formy wołacza, mówiąc o swoim synu, np. „Krzysiu wróci za godzinę”. Ja uważam, że powinno się używać formy mianownika, np. Krzyś albo Krzysio, ona natomiast twierdzi, że są osoby, które mają na imię Krzysiu albo Stasiu, więc wszystko jest w porządku. Kto ma rację?
Pozdrowienia,
Grazina
Formy, których używa Pani przyjaciółka, nie są wołaczami, lecz mianownikami, choć brzmią tak samo jak wołacze odpowiednich imion. Mianowniki te mają charakter regionalny. W ogólnej polszczyźnie mówi się „Krzyś wróci za godzinę” albo „Krzysio wróci za godzinę”, a nie „Krzysiu wróci…”.
Mirosław Bańko