Jakub

Witam! Mam na imię Jakub. Trafiłem w starych tekstach na imię Jakub pisane przez ó. Czy dziś, gdybym się podpisał przez ó, to byłby to ewidentny błąd?
Jakub, dziękuję.
Dzisiaj Pańskie imię zapisuje się wyłącznie przez u otwarte (dawniej spotykało się obie formy), w związku z tym inny zapis trzeba by uznać za niezgodny z normą ortograficzną, a więc błędny. Wprawdzie w wielu wypadkach stosowanie dawnej pisowni uznane by zostało za stylizację lub dążenie do oryginalności, toteż mogłoby zostać przyjęte życzliwie, jednak w pewnych okolicznościach, zwłaszcza w komunikacji urzędowej, nie radziłbym stosowania takiego zapisu.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski