spośród

Witam,
moje pytanie chodzi mi długo już po głowie. Jak pisze się spośród czy z pośród? Wydaje mi się, że ta 1. wersja jest poprawna, aczkolwiek nie jestem pewna, ponieważ znajomy powiedział mi, że oba wyrażenia są dopuszczalne… A jak jest naprawdę?? Bardzo mi zależy na szybkiej odpowiedzi…
Może powinnam napisać, w jakim zdaniu? Czy to nie ma znaczenia?
Spośród w każdym zdaniu piszemy nie tak, jak by chciał Pani znajomy, lecz tak, jak słychać. Podstawą pisowni przez s- jest bowiem fonetyczne upodobnienie historycznego przedrostka z- do następującej po nim spółgłoski. Podobnie piszemy spomiędzy, sponad, spaść, stracić, scalić – we wszystkich tych przykładach przedrostek uległ ubezdźwięcznieniu przed spółgłoską bezdźwięczną. Natomiast przed spółgłoską dźwięczną do ubezdźwięcznienia nie dochodzi, por. spod i znad, strącić i zrzucić.
Mirosław Bańko, PWN