jeźdźczyni?

Szanowni Państwo,
chciałabym dowiedzieć się, jak brzmi żeńska forma rzeczownika jeździec. Spotkałam się z formą jeźdźczyni, ale nie jestem pewna, czy to poprawna forma? Czy może powinno się mówić kobieta-jeździec?
Dziękuję bardzo za odpowiedź i pozdrawiam,
Joanna z Krakowa
Od wyrazu jeździec tworzono dawniej derywat jeźdźczyni. Brak go dziś w słownikach, ale był u Doroszewskiego jako przestarzały. W Korpusie Języka Polskiego PWN mamy trzy przykłady przedwojenne, w tym z Przedwiośnia. Tradycyjnie sufiks -yni obsługuje przede wszystkim derywaty od wyrazów z sufiksem -ca, np. zdrajca > zdrajczyni, sprzedawca > sprzedawczyni. Pojawia się jednak także w innych połączeniach, np. mistrzyni, a ostatnio także naukowczyni. Z wpisaniem do słowników z powrotem jeźdźczyni i – pierwszy raz – naukowczyni poczekamy jednak, aż staną się częstsze w tekstach.
Marek Łaziński, Uniwersytet Warszawski