cywil

cywil
8.02.2002
8.02.2002
Dzień dobry.
Jaka jest poprawna forma dopełniacza l. mn. słowa cywil? W „Słowniku ortograficznym” pod red. E. Polańskiego jest forma cywili, w „Słowniku języka polskiego” pod red. M. Szymczaka – cywilów, z kolei w „Słowniku poprawnej polszczyzny” A. Markowskiego są obie formy, z tym że forma cywili uznana jest za środowiskową. Kto ma rację?
W Korpusie Języka Polskiego mamy 173 cywilów i 31 cywili. Cytaty ze słowem cywili nie potwierdzają, aby była to forma środowiskowa, a tym bardziej niepoprawna. Niemniej jednak jest rzadsza.
Istnienie form obocznych w odmianie wyrazów nie jest niczym niezwykłym, rzadkie są tylko warianty równorzędne. Na ogół bowiem jeśli dwie formy wariantywne nie różnią się stylem, zakresem użycia ani oceną normatywną, to wyraźnie różnią się frekwencją.
Nawiasem mówiąc, wśród słowników PWN nie wymieniła Pani 2-tomowego „Innego słownika języka polskiego”. Szkoda, gdyż jest to słownik oparty na korpusie językowym i sprawę cywilów (i nie tylko) wyjaśnia tak, jak to tu uczyniliśmy – zgodnie z polskim zwyczajem językowym.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego