w Lubinie czy w Lubiniu?

Witam serdecznie. Gdy osoba mieszka w mieście Lubin (koło Polkowic), mówimy, że mieszka w Lubinie czy w Lubiniu? Słownik podaje pierwszą wersję, jednak wydaje mi się, że druga jest również prawidłowa.
Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
Z pytania wnioskuję, że lokalnie używa się formy w Lubiniu. Zwyczaje lokalne, również językowe, zasługują na szacunek, toteż nie można odradzać takiej formy mieszkańcom tego miasta i okolic. W języku ogólnopolskim jednak zdecydowanie lepiej używać formy regularnej, czyli w Lubinie.
Wniosek: lubinianie mają prawo wybierać pomiędzy dwiema formami miejscownika: w Lubiniew Lubiniu. Pozostali wyboru nie mają, powinni mówić w Lubinie.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
    PS. Lubin –- w Lubinie (jak w Lublinie), ale Lubiń -– w Lubiniu (jak w Toruniu). Polecamy Słownik nazw miejscowości i mieszkańców z odmianą i poradami językowymi, który lada dzień ukaże się nakładem PWN.
    Red.