bóber

 
bóber
14.11.2007
Witam!
Zastanawia mnie pochodzenie związku mięta z bóbrem i znaczenie słowa bóbr (bober?) w tym kontekście. Czy mogliby to Państwo wyjaśnić?
Pozdrawiam
Nie znam wyrażenia mięta z bóbrem, nie znalazłam go również w żadnym z dostępnych mi materiałów źródłowych, nie wiem nawet, co ono znaczy (np. groch z kapustą znaczy co innego niż kapusta z grochem; pierwsze wyrażenie jest synonimem nieporządku, drugie – nazwą znakomitego dania staropolskiego).
Dobrze natomiast jest udokumentowany wyraz bóber, występujący także w formach bober, bóbr – jako regionalne określenie ogólnopolskiej nazwy botanicznej Vicia Faba ‘bób’; tzw. słownik warszawski podaje m.in. przysłowie „Z bóbrem po Pociejowie chodzi”. Zdaniem Andrzeja Bańkowskiego (por. Etymologiczny słownik języka polskiego, t. 1, s. 63) bóber to eufemizm używany zamiast ściśle związanego z magią ludową słowa bób. Bób natomiast to nazwa ogólnosłowiańska, kontynuant praindoeuropejskiego *bhab-o-s. W polszczyźnie znana jest także we frazeologizmach (za)dać komu bobu ‘dać się komu we znaki’, czegoś jest jak bobu ‘jest bardzo dużo’.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski
  1. 14.11.2007
    Jeśli można, chciałabym zabrać głos w sprawie mięty i... tego drugiego. No właśnie, w pytaniu i odpowiedzi Pani Profesor Krystyny Długosz-Kurczabowej zaskoczyła mnie pisownia bóbru/bobru. Znałam to tylko jako miętę z bubrem. Wpisałam więc szybciutko w Google tę „moją'' pisownię i z ulgą znalazłam 134 wystąpienia (nb. przy próbie wpisania mięty z bóbrem usłużne Google zapytały natychmiast, czy chodzi mi o miętę z żubrem). Czy możliwe więc, że obie pisownie są poprawne? Znaczenie – sądząc z kontekstów – jest jedno ('betka, bagatelka, bułka z masłem'). I czy naprawdę jadano u nas kiedyś miętę z bobem – w proporcjach wskazanych przez szyk?!?
    Serdecznie pozdrawiam Redakcję i wszystkich bobrujących,
    Maria Derwich

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

SŁOWO ROKU 2017

Uniwersytet Warszawski organizuje już po raz siódmy plebiscyt na najważniejsze słowo roku. Będziemy je wybierać wszyscy w głosowaniu internetowym, a niezależnie dokona wyboru ogólnopolska kapituła profesorów językoznawstwa. Ponieważ trudno przypomnieć sobie cały rok, poniżej zamieszczamy listę słów kluczowych kolejnych miesięcy mijającego roku. Można także zgłosić swoją propozycję słów – zgłoś


Które słowo okaże się najważniejsze w Polsce w roku 2017? To Państwo zdecydują.

Jeśli chcesz otrzymać bezpłatny e-book, potwierdź także poniższe zgody marketingowe.

10 najciekawszych obrazów świata

Wyślij

Zagłosuj na SŁOWO ROKU 2017 i odbierz darmowy e-book!