bycie

Witam!
Chciałbym prosić o rozstrzygnięcie, czy poprawne jest użycie formy bycie. Spotkałem się z sytuacją ostrej krytyki tej formy: „być się nie odmienia, a bycio stoi w stajni”, natomiast w żadnym słowniku nie znalazłem wytłumaczenia tej kwestii.
W wielu miejscach można znaleźć formę bycie, jak na przykład: bycie matką, bycie ubezpieczonym, bycie na ty (wliczając w to także odmianę przez przypadki tego słowa).
Z góry dziękuję.
Bartłomiej
Słowa krytyki, które Pan zacytował, przypominają nam, że ludzie mają różne nieracjonalne uprzedzenia. Gdyby chodziło o byto, to można by się zgodzić, że jest to forma potencjalna, w praktyce nie używana. W Korpusie Języka Polskiego PWN byto ma wprawdzie pięć wystąpień, ale z nich wszystkie to prawdopodobnie błędy skanowania (każdorazowo powinno być było). Natomiast bycie ma prawie trzy tysiące wystąpień w korpusie, a przy tym nieposzlakowaną opinię wśród językoznawców i leksykografów.
Mirosław Bańko, PWN