imiesłów przysłówkowy

„Idąc do szkoły, padał deszcz” – to podręcznikowy przykład błędu: czynności wyrażone imiesłowem i orzeczeniem powinna wykonywać ta sama osoba. Jak pogodzić to z frazą wracając do (tematu). Na przykład: „A wracając do naszej wczorajszej wycieczki (*) padał deszcz”. Czy to jest poprawnie? Czy w miejscu oznaczonym (*) wolno pominąć wszelkie wyrażenia typu trzeba powiedzieć, że lub chciałbym nadmienić, że? Jeśli tak, to jaki znak interpunkcyjny będzie w tym miejscu właściwy?
Niektóre imiesłowy przysłówkowe są używane na zasadzie wyjątku od przywołanej przez Pana szkolnej reguły, np. prawdę powiedziawszy, szczerze mówiąc, ściślej biorąc. Wyrażenie typu wracając do…, mające na celu zmianę tematu wypowiedzi, plasuje się wśród tych wyjątków, ale używane jest tylko w języku mówionym i wymaga zawieszenia głosu na końcu konstrukcji imiesłowowej (w podanym przykładzie po słowie wycieczki). W starannym tekście pisanym zamiast „Wracając do naszej wczorajszej wycieczki, (to) cały czas padał deszcz” pojawi się raczej zdanie: „Wracając do naszej wczorajszej wycieczki, trzeba powiedzieć, że cały czas padał deszcz” lub podobne. W zdaniach takich występują dwa przecinki: jeden po frazie imiesłowowej, drugi przed słowem że.
Mirosław Bańko, PWN