Pilica i Nadpilicze

Pilica i Nadpilicze
8.03.2002
8.03.2002
Od wyrazu Pilica przymiotniki to: pilicki, nadpilicki. Chociaż niepoprawnie (wg słownika ortograficznego), często się używa przymiotników: piliczny, nadpiliczny.
Moje pytanie – skąd zatem wzięło się Nadpilicze – chodzi mi o pisownię z -cze? Zastanawiam się nad tym już od dłuższego czasu. Bez rezultatów. Proszę mnie oświecić. Z góry dziękuję.
Większość przymiotników od nazw miejscowych jest tworzona przez dodanie przyrostka -ski w różnych postaciach (-c + -ski dawało -cki), a więc Pilica + -ski = pilicski – tzw. uproszczenie fonetyczne -cs- daje pilicki i nadpilicki od Nadpilicze 'nad Pilicą'. Nadpilicze utworzone jest jak podobne formacje Podwale, Podbrzezie, Podzamcze, Zawiśle (przyimek + rzeczownik + -e), przed -e jest zawsze miękka lub funkcjonalnie miękka, jak np. -cz-. Miękkość -cz- w -czny pochodzi z jeru miękkiego stojącego przed -n.
Współcześnie od nazw miejscowych rzadko zdarza się przyrostek -ny. Obsługuje on przede wszystkim apelatywa [nazwy pospolite]: łagodny, cieplny, weselny. Ale w mowie mieszkańców w odmianie potocznej mogą wystąpić analogicznie do form apelatywnych przymiotniki z -ny. Historycznie one występowały, np. Potoczny od Potoka
Aleksandra Cieślikowa, prof., IJP PAN, Kraków
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego