piłsudczyk

W okresie międzywojenny powstało słowo piłsudczyk – oznaczające żołnierza legionów dowodzonych przez Piłsudskiego oraz osobę o zbliżonych do niego poglądach. Mam w związku z tym słowem dwa pytania:
1. Jaką literą należy je pisać oraz jakie jest uzasadnienie tej pisowni?
2. Jak brzmiałaby podobna forma od nazwiska byłego prezydenta – Jarosława Kaczyńskiego, czy stworzenie analogicznej formy językowo jest możliwe?
Z poważaniem,
Jan Radomski
Uzasadnienie pisowni nazwy piłsudczyk (małą literą) znajdzie Pan w par. [121] naszego słownika ortograficznego, dostępnego na stronach WWW. Analogiczna nazwa od nazwiska Kaczyński mogłaby brzmieć kaczyńszczyk jest jednak niemiła dla ucha ze względu na nagromadzenie spółgłosek szczelinowych i zwarto-szczelinowych. Można próbować innych nazw, np. kaczuch, na wzór słowa wykształciuch, które puścił w obieg jeden z polityków PiS, albo kaczysta, od słowa kaczyzm, które wcześniej utworzyła posłanka SLD. Obie te nazwy brzmią jednak nieprzyjaźnie, a druga – wręcz groźnie. O wiele sympatyczniejsze jest słowo kaczor, dla którego Google podpowiada całkiem sensownie: „Zobacz wyniki dla: kaczyński” (małą literą).
To, że trudno nam od nazwiska Kaczyński ułożyć słowo analogiczne do nazwy piłsudczyk, może wynikać stąd, iż Jarosław Kaczyński jeszcze nie miał okazji wykazać się niczym na miarę Józefa Piłsudskiego. Kiedy jednak zostanie prezydentem (bo wbrew Pana słowom jeszcze nim nie był), to – kto wie – sytuacja może się zmienić.
Mirosław Bańko, PWN