uboga krewna

Szanowni Państwo!
Chcę spytać o możliwość odmiany (przez rodzaje, liczby) frazeologizmu ubogi krewny. Konkretniej: czy można powiedzieć o czymś uboga krewna (np. moja kotka – uboga krewna lamparta, koza – uboga krewna kominka, skoda – uboga krewna volkswagena)? Dwa ostatnie przykłady są z forum dla korektorów, gdzie trochę się kłócimy o tę możliwość odmiany – dlatego czekamy na opinię mądrzejszych.
Z poważaniem,
Ida Kasprzyk
Uboga krewna oczywiście jest w użyciu, tak w znaczeniu dosłownym, jak i przenośnym. Rodzaj żeński referenta nie wymusza jednak użycia tej frazy, por. „Od wielu lat kultura jest ubogim krewnym” (Daniel Passent, Choroba dyplomatyczna). Można zatem powiedzieć np. skoda – uboga krewna volkswagena, jak również skoda – ubogi krewny volkswagena. Mnie się bardziej podoba to pierwsze.
Mirosław Bańko, PWN