Afryka Subsaharyjska i równikowa

Uprzejmie proszę o rozstrzygnięcie wątpliwości: Afryka Subsaharyjska czy Afryka subsaharyjska; Afryka Równikowa czy równikowa?
Pozdrawiam serdecznie.
Zwykle pisze się Afryka Subsaharyjska, mając na myśli region Afryki wokół Sahary. Bywa on czasem opisywany ściślej przez podanie map lub wyliczenie krajów do niego zaliczanych. Dane te są łatwo dostępne w Internecie (np. internetowa witryna ONZ wylicza wszystkie kraje Afryki Subsaharyjskiej), chociaż trudne w zastosowaniu, ponieważ tych krajów jest aż 48 (tzn. prawie wszystkie państwa tego kontynentu).
Na to, że chodzi o nazwę własną, wskazuje też szyk wyrazów – przymiotnik po rzeczowniku, por. np. Europa Zachodnia, ale zachodnia Europa. Formy subsaharyjska Afryka raczej się nie używa.
Wyrażenie Afryka Równikowa mogłoby mieć sens, gdyby chodziło o jakiś obszar geograficzno-kulturowy (podobnie jak np. Ameryka Północna). O to trzeba by jednak spytać znawców tego kontynentu. Jeśli nie mamy pewności, czy taki obszar można wyodrębnić, należy pisać Afryka równikowa albo równikowa Afryka. Można tutaj przywołać argument związany z szykiem wyrazów, ale być może narzucają się nam historyczne już nazwy Hiszpańska Afryka Równikowa i Francuska Hiszpańska Afryka Równikowa.
Jan Grzenia