Antarktydzianie?

Szanowni Państwo,

zachodzę w głowę, jak poprawnie nazwać hipotetycznych mieszkańców Antarktydy (np. w utworze z gatunku fantastyki) – Antarktyjczycy, Antarktydzi (przez analogię do Atlantydów) czy też może Antarktyd(i)anie? Czy miejscem ich zamieszkania byłby zatem kontynent antarktyczny, czy też może antarktydzki?

Z poważaniem

„Zocha”

Przymiotnikiem utworzonym od nazwy Antarktyda jest antarktyczny (notowany przez WSO; https://sjp.pwn.pl/szukaj/antarktyczny.html).

Trudniej byłoby stworzyć nazwę hipotetycznego mieszkańca tego kontynentu, nie rządzi tu bowiem żadna reguła – w Europie żyją Europejczycy, w AmerykachAmerykanie (choć, moim zdaniem, nazwa ta odnosi się do obywatela USA, a w odniesieniu do mieszkańca któregoś z kontynentów amerykańskich używana jest sporadycznie), w AzjiAzjaci, w Afryce – Afrykanie, w Australii i Oceanii – Australijczycy (z takim samym zastrzeżeniem co przy Amerykanach).

Najbardziej naturalna wydaje się nazwa Antarktydzianin (w liczbie mnogiej – Antarktydzianie).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
    Przepraszam za błąd, który wkradł się do mojej porady – forma antarktyczny jest przymiotnikiem od nazwy Antarktyka, nie zaś (jak omyłkowo napisałam) Antarktyda.

    Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski