Basy, tenory – ponownie

Szanowna Pani Profesor,
dziękuję za odpowiedź na pytanie o basy i tenory, ale rzecz w tym, że WSO PWN podaje właśnie dwie formy mianownika liczby mnogiej: tenory albo tenorzy w zależności od znaczenia i druga część mojego poprzedniego pytania dotyczyła właśnie tego, w jakich kontekstach używać jednej, a w jakich drugiej formy, bo różnica znaczeniowa nie jest dla mnie wyrazista.
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Szanowny Panie,
bardzo przepraszam i za to, że musiał Pan długo czekać na odpowiedź, i za pomyłkę w tejże. Oczywiście, poprawne są obie formy mianownika liczby mnogiej (w znaczeniu ‘śpiewak’). Ich użycie nie jest uzależnione od sytuacji –: obie odnoszą się do ludzi śpiewających określonym głosem, bez względu na to, czy są to soliści, czy członkowie chóru. Być może w Pańskim środowisku utarło się jakieś rozróżnienie –: jeśli tak, to zapewne jest ono wyraziste dla członków tego środowiska i warto je stosować.
Niektórzy uważają, że bardziej staranne, uroczyste są formy z końcówką -owie i używają ich, by wyrazić większy szacunek. Nie jest to jednak regułą.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski