Bieganie dla zdrowotności

Czy zdanie Babcia biega dla zdrowotności jest niepoprawne? Chodzi mi o użycie słowa zdrowotność.
Zdrowotność to słowo oficjalne, należące do terminologii związanej z ochroną zdrowia, oznaczające stan zdrowia społeczeństwa lub jakiejś jego grupy. Typowym więc kontekstem tego rzeczownika będzie np. Zdrowotność Polaków poprawiła się w ciągu ostatnich 50 lat.
W języku potocznym wyrażenie dla zdrowotności bywa używane – wyłącznie żartobliwie – jako synonim wyrażenia dla zdrowia. Podkreślam żartobliwy charakter tego powiedzonka – bez takiego nacechowania, czyli użyte „na poważnie”, staje się ono pretensjonalnym kancelaryzmem zastosowanym bez potrzeby, bo w niewłaściwym znaczeniu.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski