Budowa orzeczenia imiennego

Szanowni Państwo,
recenzent mojej pracy doktorskiej zwrócił mi uwagę, że używane przeze mnie sformułowania zasadnym okazało się, uprawnionym byłoby, możliwym jest rażą swoim archizmem. Czy faktycznie są to formy archaiczne, których nie powinno się używać we współczesnej polszczyźnie?

Z poważaniem,
JM
Recenzent miał rację – przymiotnik w orzeczeniu imiennym powinien występować w mianowniku (a więc: zasadne okazało się…, uprawnione byłoby…, możliwe jest…). Zastosowane przez Pana konstrukcja narzędnikowe są nie tylko archaiczne, ale z punktu widzenia współczesnej normy językowej wręcz błędne.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski