Był odpowiedzialny, został odpowiedzialnym

Witam,
proszę o odpowiedź, czy forma został odpowiedzialny jest poprawna. Czytając życiorysy, natknęłam się właśnie na takie sformułowanie, ale brzmi ono bardzo nienaturalnie. Ja bym napisała był odpowiedzialny. Być może jest to jakaś reguła, ale proszę o rozwianie wątpliwości. Na pewno można stosować połączenie zostać/być za coś odpowiedzialnym, ale w czasie przeszłym użyłabym wyłącznie był. Czy może obie formy są dopuszczalne?
Pozdrawiam
mk
Ma Pani rację – forma został odpowiedzialny nie jest poprawna. Słowo odpowiedzialny może być użyte jako przymiotnik lub jako rzeczownik. W pierwszym wypadku powiemy:
  • Nie powierzono mu tego zadania, bo był mało odpowiedzialny (wówczas odpowiedzialny znaczy ‘mający poczucie obowiązku’),
  • Był odpowiedzialny za bezpieczeństwo pracowników (tu odpowiedzialny znaczy ‘mający obowiązek dopilnowania czegoś’),
  • Nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za te błędy (odpowiedzialny: ‘ponoszący winę za coś’).
W użyciu rzeczownikowym odpowiedzialny ma znaczenie zbliżone do ostatniego z przywołanych – ‘osoba ponosząca winę za coś’, np. Wskazano odpowiedzialnych za nadużycia.
Nie wiem, w jakim kontekście występowało sformułowanie został odpowiedzialny. Jeśli odpowiedzialny jest przymiotnikiem, to należałoby go łączyć z czasownikiem stać się, np. Wydoroślał i stał się odpowiedzialny, Stał się odpowiedzialny za bezpieczeństwo pracowników.
Z czasownikiem zostać łączymy rzeczowniki, a nie przymiotniki, Rzeczownik wówczas musi wystąpić w narzędniku, np. Kierownik został odpowiedzialnym za nadużycia (zdanie to znaczy: ‘uznano, że kierownik jest odpowiedzialny, ponosi odpowiedzialność za nadużycia’).
Katarzyna Kłosińska