Chciałbym być bogaty i piękny

Chciałem zapytać o poprawność takich form: Chciałbym być bogaty i piękny oraz Chciałbym być bogatym i pięknym. Wydaje mi się, że obie są poprawne, ale im dłużej się zastanawiam tym więcej mam wątpliwości. Czy w przypadku formy żeńskiej: Chciałabym być bogata i piękna / Chciałabym być bogatą i piękną będzie miała zastosowanie ta sama zasada? Tutaj opcja z narzędnikiem wydaje mi się nieco mniej naturalna.
Będę bardzo wdzięczny za rozwianie moich wątpliwości.
Poprawna są wersje: Chciałbym być bogaty i piękny, Chciałabym być bogata i piękna – z mianownikiem. Gdybyśmy mieli tu rzeczownik, wyrażenie przybrałoby formę narzędnika: Chciałbym być bogatym i pięknym mężczyzną / artystą / człowiekiem…, Chciałabym być bogatą i piękną kobietą.
Orzeczenie imienne ma formę: „czasownik być + przymiotnik w mianowniku” lub „czasownik być + rzeczownik w narzędniku”.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski