Chóralny a chórowy

Szanowni Państwo,
co jest chórowe, a co chóralne?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Oba przymiotniki mają to samo znaczenie: ‘związany z chórem, dotyczący chóru’, jednak znacznie różnią się frekwencją: chórowy pojawia się w tekstach o wiele rzadziej niż chóralny. Różnice w częstości występowania mają wpływ na łączliwość leksykalną tych słów (albo z niej wynikają). Tak więc chóralne może być w zasadzie wszystko, co jest związane z chórem w znaczeniach: ‘zespół śpiewaków wykonujących wspólnie pieśni’ (pieśń chóralna, chóralna recytacja, utwór z rozbudowaną partią chóralną, improwizacje chóralne, śpiewy chóralne, śpiewanie chóralne, muzyka chóralna, zespół chóralny, działalność chóralna,) i ‘dźwięki słyszane jednocześnie’ (chóralne modły, rozległo się radosne i chóralne „Aaaa”, chóralne wycie, chóralne błagania, chóralne wołanie, chóralne popisy, chóralny ryk, chóralny okrzyk; wszystkie przykłady użyć z NKJP).
Tymczasem chórowy ma bardzo ograniczony zasięg użycia – NKJP wyświetlił połączenia: modlitwa chórowa, głos chórowy, organy chórowe. Oprócz tego przymiotnik ten tworzy wyrażenia z nazwami strojów liturgicznych (strój, płaszcz, opończa, suknia, sutanna) – wskazuje wówczas na to, że szata jest przeznaczona dla duchownych, którzy uczestniczą w liturgii, lecz jej nie sprawują. Mamy tu relację do znaczenia rzeczownika chór ‘część kościoła przy głównym ołtarzu, zwykle oddzielona balustradą od nawy (w średniowieczu przeznaczona dla kapłanów śpiewających psalmy i modlitwy); prezbiterium’ (definicja z USJP pod red. S. Dubisza).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski