Cork

Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć, czy Cork powinno się odmieniać? Mieszkam w Cork czy w Corku? Większość moich znajonych nie odmienia i często poprawiają mnie. Moja intuicja podpowiada mi, że powinno się odmieniać, ale wiem że np. Cambridge się nie odmienia. Czy podobnie jest z Cork? Bardzo proszę oodpowiedź.
Skoro odmienny jest York, a także Nowy Jork, to analogicznie powinien się odmieniać Cork: Corku, Corkowi, Cork, Corkiem, (o) Corku. Wątpliwości biorą się stąd, że stosunkowo liczne obce nazwy miejscowe, które można by odmieniać po polsku, w rzeczywistości są nieodmienne, np. Cambridge, Bonn, Los Angeles, niektóre inne zaś są fakultatywnie nieodmienne, np. mając na myśli stolicę Macedonii, można powiedzieć „Mieszkam w Skopiu” lub „Mieszkam w Skopie”.
Pamiętam, że kiedyś znalazłem się w sytuacji podobnej jak Pani, gdy moi znajomi twierdzili, że byli w Hamar, podczas gdy moim zdaniem byli w Hamarze. Kilka lat później, w czasie transmisji zawodów sportowych z tego miasta w Norwegii, usłyszałem głos sprawozdawcy, który mówił coś o hali sportowej w Hamar. Być może jestem w mniejszości, ale nadal uważam, że ta hala nie jest w Hamar, tylko w Hamarze.
Mirosław Bańko, PWN