Coś jest nie tak

Witam.
Podczas rozmowy ze swoim znajomym, napisał mi on: „Poprawi mi humor i się czegoś dowiadujesz”. Mowa tu o obejrzeniu pewnego programu historycznego. Kiedy przeczytałem to zdanie, poczułem, że coś jest „nie tak”. Zastanawiam się, czy takie zdanie jest poprawne językowo.
Zdanie, które Pan cytuje, zdradza pewną niespójność składniową, charakterystyczną raczej dla języka mówionego niż pisanego. Znajomy je napisał tak, jak mógłby je wypowiedzieć. W niektórych rodzajach tekstów internetowych jest to normalne.
W Pana e-mailu też „coś jest nie tak”: „Podczas rozmowy ze swoim znajomym, [tu zbyteczny przecinek – MB] napisał mi on…”. Jeśli kierować się budową zdania, a nie treścią i prawdopodobieństwem życiowym, to można wyciągnąć wniosek, że ktoś napisał do Pana w czasie, gdy rozmawiał ze swoim znajomym. W dodatku powstaje pytanie, kto napisał, odnosi bowiem Pan do tej osoby zaimek on, tak jakby ona już wcześniej była wymieniona. Wszystko to sugeruje, że zdanie jest źle zbudowane i powinno brzmieć: „Kiedy rozmawiałem ze swoim znajomym, napisał mi on…”.
Tak więc między Panem a Pana znajomym jest remis. Co więcej, przyznał Pan, że Wasz kontakt polegał w istocie na rozmowie, tyle że toczonej na piśmie. W tej sytuacji trudno czynić znajomemu wyrzuty, że zastosował w piśmie składnię zdania mówionego.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski