Czwarty lipca czy czwartego lipca

Chciałam zapytać, jak jest poprawnie, np. czwarty lipca czy czwartego lipca?
Zawsze wydawało mi się, że poprawnie jest czwarty lipca, bo w domyśle jest to czwarty (dzień) lipca. Ale ostatnio w podręczniku dla uczniów i poradniku dla nauczycieli znalazłam informację, że data 4.07 zapisana słownie to czwartego lipca.

Bardzo proszę o odpowiedź.
Monika
Forma wyrażeń z liczebnikami oznaczającymi daty zależy od wymagań zdania, w którym się one znajdują.
Jeśli wyrażenie zapisywane jako 4 VII występuje w zdaniu z pozycji podmiotu, to liczebnik ma postać mianownika, np. Czwarty lipca był naszym najszczęśliwszym dniem, Dziś jest czwarty lipca.
Jeśli zaś wyrażenie to pełni funkcję okolicznika (czyli odpowiada na pytanie Kiedy to było/ jest / będzie?), to liczebnik występuje w dopełniaczu, np. Spotkali się czwartego lipca, Ślub odbędzie się czwartego lipca.
Oczywiście, jeśli wyrażenie oznaczające datę poprzedzone jest przyimkiem, to liczebnik przybiera taką formę, jakiej wymaga od niego ten przyimek, np. Przyjechał przed czwartym lipca (przed + narzędnik), Wyjedziemy po czwartym lipca (po + miejscownik).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski