Czy postawić przecinek?

Szanowni Państwo,
czy powinny być przecinki:
  1. Adamowi nie pozostało nic innego, jak w ślad za towarzyszami udać się do bazy
  2. "Zmęczeni wynajmowaniem i ciągłym użeraniem się z powolną administracją, mieszkańcy miasta chcieli mieć swoje mieszkania i domy na własność
  3. Oddziaływanie odpadów na krajobraz fizyczny okazało się równie trudne do wykrycia, jak ich szkodliwość dla organizmu ludzkiego.

Przejechała obok pierwszego zakładu C – może warto wstawić półpauzę?
Z poważaniem
Czytelniczka
Ad 1. Jeśli wyrażenie nic innego jak (tylko) łączy wypowiedzenia, oba człony bezwzględnie oddziela się przecinkiem, np. Przez cały dzień nie robiła nic innego, jak tylko myślała o zdobyciu największych skarbów.
W przytoczonym w pytaniu przykładzie część po słowie jak nie jest jednak zdaniem. W zależności od przyjętej klasyfikacji bezokolicznik udać się może być traktowany jako część orzeczenia złożonego (pozostało udać się) lub dopełnienie (pozostało – co? – udać się). Dlatego przecinek nie jest tu obligatoryjny jako znak rozdzielający zdania podrzędne i nadrzędne. Zapewne jednak często jest w takich wypadkach stosowany na podstawie reguły mówiącej, że przecinka można używać w porównaniach paralelnych.
Ad 2. Fragment Zmęczeni wynajmowaniem i ciągłym użeraniem się z powolną administracją pełni funkcję predykatywną, stanowi orzecznik w obrębie równoważnika zdania podrzędnego (por. byli zmęczeni…). A równoważniki tego typu – w szczególności rozwinięte – oddziela się zazwyczaj od zdania nadrzędnego przecinkiem.
Ad 3. W skorelowanym wskaźniku zespolenia równie – jak przecinek zazwyczaj występuje, gdy zespalane nim człony są rozbudowane.
Ad 4. Półpauzę czy myślnik (który w typografii może mieć formę półpauzy bądź pauzy)? I gdzie warto ten znak postawić? Nie jest to do końca jasne.
Adam Wolański