Czytamy liczby ułamkowe

„Średnia wieku pacjentów wynosiła 55,2 lata” czy „… lat”? Jakie zasady obowiązują, bierze się pod uwagę ostatnią czy przedostatnią cyfrę?
„Średnia wieku pacjentów wynosiła pięćdziesiąt pięć lat i dwie dziesiąte”. Zasadniczo można powiedzieć też: „Średnia wieku pacjentów wynosiła pięćdziesiąt pięć i dwie dziesiąte roku” (jak pięćdziesiąt pięć i pół roku), ale ta konstrukcja wydaje mi się mniej zręczna. Może dlatego, że rok zwykliśmy dzielić na dwanaście miesięcy, a nie na części dziesiąte.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski