Dlaczego seks łączyć z pieprzem?

Szanowni Państwo!
Chciałbym zapytać o pochodzenie czasownika pieprzyć się i jego konceptualizację. Dlaczego w naszym języku jest taka konceptualizacja, aby seks łączyć z pieprzem? Zastanawia mnie to dlatego, że taka jest tendencja w innych językach europejskich i tak na przykład w języku hiszpańskim kopulację konceptualizuje się z kurzem (wyrażenie: echar polvo). Bardzo proszę, w miarę możliwości, potraktować pytanie poważnie.
Pozdrawiam
Zasoby polskiego słownictwa i frazeologii pokazują, że coitus wyobrażamy sobie różnie. Można mówić o metaforze kulinarnej (por. pieprzyć), gospodarskiej (por. chędożyć), kowalskiej (por. dymać), stolarskiej (por. rżnąć), lekarskiej (por. bawić się w doktora) i in. W Słowniku seksualizmów polskich Jacka Lewinsona różne nazwy stosunku płciowego zajmują ponad 10 stron gęsto zadrukowanych.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski