Dnipro

Szanowni Państwo,
w bieżącym roku ukraińskie miasto Dniepropetrowsk zmieniło swoją nazwę na Dnipro. Zgodnie z zasadą [263] 70.3. obce nazwy geograficzne zakończone na -o mogą się odmieniać albo nie. Jak będzie w tym przypadku? Czy Dnipro jest odmienne, czy nieodmienne jak Tokio?

Łączę uprzejme wyrazy
Anna Skup
Nie ma ścisłych reguł dotyczących tego, które nazwy geograficzne odmieniamy, a które pozostawiamy nieodmienne. Jeśli chodzi o nazwy słowiańskie, to naturalniejsze jest deklinowanie ich. Dlatego mówiłabym: do Dnipra, ku Dnipru, z Dniprem, w Dniprze.
Pobieżna kwerenda przez wyszukiwarkę internetową wskazuje, że zaczyna się tworzyć taka właśnie praktyka.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski