Do Międzyzdrojów po 3,990 miliarda zł

Proszę o odpowiedź, która forma jest poprawna: 3,990 miliardów zł czy 3,990 miliardy zł?

Ponadto proszę o informację czy nazwa miasta Miedzyzdroje powinna odmieniać się: Jadę do Międzyzdroji, czy Jadę do Międzyzdrojów?

Z góry dziękuję
Barbara Rajewska
Ani 3,990 miliardów zł, ani 3,990 miliardy zł, lecz 3,990 miliarda zł. Mamy tu liczebnik ułamkowy, a ten zawsze wymaga dopełniacza, który wskazuje na to, że wartość ułamka wskazuje na określoną część całości. W tym wypadku tą całością jest jeden miliard – mowa przecież o dziewięciuset dziewięćdziesięciu tysięcznych jednego miliarda, a nie kilku miliardów.
Poprawna forma dopełniacza nazwy Międzyzdroje to Międzyzdrojów. Gdybyśmy zresztą mieli tu końcówkę -i, to zapis *Międzyzdroji byłby niepoprawny – pisalibyśmy Międzyzdroi (jak: pokoi, złodziei, tramwai itp.).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski