Do użytku

Szanowni Państwo,
coś jest do użytku, to jasne. A czy coś może nie dawać się do użytku przez kogoś? Na przykład przez cywilów?

Z poważaniem
Barbara
Chodziło chyba o to, że coś się nadaje (a nie: daje) do użytku. Jeśli chodzi natomiast o składnię tego zwrotu, to łączymy go z przymiotnikiem, a nie z wyrażeniem przez kogoś. Powiemy więc: do użytku szkolnego, do użytku wewnętrznego itp., natomiast jeśli chcemy posłużyć się wyrażeniem przez + B., to musimy zmienić zwrot na synonimiczny, np. coś może być używane przez cywilów.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski