Doktor z kropką czy bez?

Szanowny Panie Profesorze,

moja sprawa jest dość błaha: czy po skrótowcu doktor – dr w odmianie przez przypadki, np. doktora – stawia się kropkę czy nie? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam!!!

Agnieszka S.

Po skrótowcu zakończonym ostatnią literą wyrazu nieskróconego kropki nie ma, po skrótowcu zakończonym literą „wcześniejszą” – jest. W tym przypadku słowo wyraz odnosi się do formy wyrazowej, a zatem skrót dr. od wyrazów (form) doktora, doktorem itp. kropkę z tyłu mieć powinien. Gdy mówimy o pani doktor, słowa doktor nie odmieniamy, a zatem wszystkie formy zależne kończą się na r i, co za tym idzie, kropki po nich nie ma (np. byłem tam z dr Przełęcką).

Pozdrawiam – J. Bralczyk, prof. (z kropką).

Jerzy Bralczyk