Dolar

Które formy są poprawne?

To kosztuje jeden złoty./To kosztuje jednego złotego.
To kosztuje jeden dolar./To kosztuje jednego dolara.
To kosztuje jeden sykl./To kosztuje jednego sykla.

Czasownik kosztować wymaga biernika (kosztować – kogo? co?), a zatem wydawałoby się, że powinniśmy tu mieć formy: jeden dolar, jeden sykl, jeden złoty.

Przyjęło się jednak, że męskie nazwy jednostek monetarnych mają biernik z końcówką -a – mówimy przecież: Zapłacił dolara, Wydał rubla, Kupił to za franka. Dlatego poprawne są zdania: To kosztuje jednego dolara i To kosztuje jednego sykla.

Nazwa złoty nie należy do tej kategorii co rubel czy dolar, ponieważ ma zakończenie typowe dla przymiotników (pierwotnie była ona przymiotnikiem), a zatem nie tworzy biernika z końcówką -a – nie dotyczy jej reguła dotycząca nietypowej formy biernika. Dlatego poprawne są zdania: Daj jeden złoty, Zapłaciła jeden złoty, To kosztuje jeden złoty. Poprawne jednak są też zdania z formami (jednego) złotego: Daj złotego, Wydał złotego, To kosztuje jednego złotego.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski