Dwa typy orzeczenia imiennego

Szanowni Państwo,
czy istnieje jakakolwiek różnica pomiędzy dwoma zdaniami: Bieganie jest zabawą i Bieganie to zabawa pod względem stylu, częstotliwości użycia lub inna?

Z poważaniem
Anna Pachocka
Między zdaniami, które Pani przytoczyła, w zasadzie nie ma żadnej różnicy stylistycznej. Podobnie jest z parami zdań: Ten wazon jest pamiątką i Ten wazon to pamiątka, Ten film to arcydzieło i Ten film jest arcydziełem itd. O frekwencji obu tych konstrukcji nie mogę się wypowiadać, ponieważ nie dysponuję wiarygodnymi danymi.
Różnica stylistyczna między konstrukcją orzeczenia imiennego „jest + rzeczownik w narzędniku” a „to + rzeczownik w mianowniku” występuje natomiast w zdaniach z podmiotem osobowym. O ile bowiem zdania typu Jan jest Polakiem, On jest lekarzem, Maria jest biologiem uznamy za neutralne stylistyczne, o tyle ich odpowiedniki z „to + rzeczownik w mianowniku”: Jan to Polak, On to lekarz, Maria to biolog w niektórych sytuacjach mogą uchodzić za nieco nienaturalne.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski